Jesteśmy w trakcie wdrażania pełnej wersji Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) i uruchamiania wszystkich funkcjonalności systemu. CEEB powstaje w ramach projektu Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), którego długofalowym celem jest poprawa jakości powietrza w Polsce.
CEEB to pierwsza w Polsce ewidencja źródeł ciepła i spalania paliw. Funkcjonująca już internetowa baza danych jest tworzona na podstawie informacji przekazywanych przez właścicieli lub zarządców budynków. Dzięki tej bazie polskie gminy na bieżąco otrzymują dane dotyczące sposobów ogrzewania budynków na swoim terenie. W przypadku dużej liczby nieekologicznych urządzeń grzewczych, tzw. „kopciuchów”, na obszarze danej gminy, możliwe jest prowadzenie i wspieranie efektywnych działań zmierzających do redukcji zanieczyszczeń powietrza. Ewidencja usprawni również działania interwencyjne i będzie podstawą do planowania lokalnej oraz ogólnokrajowej polityki niskoemisyjnej.
Do CEEB trafiają deklaracje o użytkowanych źródłach ciepła i spalania paliw, które wypełniają właściciele budynków oraz zarządcy nieruchomości. Każdy właściciel lub zarządca budynku jest zobowiązany do rejestracji urządzenia grzewczego w ciągu 14 dni od jego pierwszego uruchomienia.
W ramach CEEB wdrożymy również moduły, które umożliwią obywatelom zamówienie za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji mobilnej inwentaryzacji budynku lub przeglądu przewodów kominowych. Nowe funkcjonalności będą dedykowane także pracownikom administracji publicznej oraz przedsiębiorcom — kominiarzom i osobom posiadającym odpowiednie uprawnienia budowlane.
Od momentu wdrożenia pełnej wersji systemu protokół elektroniczny (e-protokół) stanie się jedyną ważną formą potwierdzającą wykonanie przeglądu przewodów kominowych. Dlatego apeluję, aby przy zlecaniu takich usług zawsze upewnić się, że kominiarz dostarcza protokół w formie elektronicznej. Protokół papierowy, który nie zostanie wprowadzony do systemu, nie będzie miał mocy prawnej.
Zwracam się z prośbą o jak najszersze rozpowszechnienie tej informacji, w miarę możliwości także poprzez publikację na Państwa stronach internetowych. Zależy nam na tym, aby wszyscy byli świadomi, jaka forma protokołu będzie obowiązywać po wdrożeniu pełnej wersji systemu i wszystkich funkcjonalności CEEB.
Liczę na Państwa współpracę i wsparcie w realizacji tej ważnej społecznie inicjatywy.